16 października na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbyła się konferencja i wystawa „ID-UB w UAM”, czyli wydarzenie pokazujące, jak znaczący wpływ na funkcjonowanie Uniwersytetu ma realizacja Programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza (ID-UB).
W ramach I edycji programu ID-UB począwszy od 2019 r. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza podejmuje działania, których efektem ma być osiągnięcie statusu uniwersytetu badawczego, będącego w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Wsparcie finansowe w wysokości ok. 50 mln rocznie jest przeznaczane m.in. na zwiększenie umiędzynarodowienia prowadzonych badań poprzez wsparcie mobilności naukowej, współpracy międzynarodowej oraz publikacji, a także na innowacyjną dydaktykę, projekty doktoranckie i studenckie oraz modernizację zarządzania i cyfryzację, wsparcie badań wydziałów, zakupy aparatury i systemów wspomagających badania
Konferencję otworzyła Jej Magnificencja Rektor prof. Bogumiła Kaniewska, która przywitała licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia, przedstawicieli władz rektorskich i Komitetu Sterującego ID-UB (prorektora prof. Przemysława Wojtaszka, prorektor prof. Joannę Wójcik, prorektor prof. Katarzynę Dziubalską-Kołaczyk, prorektora prof. Piotra Pawlucia, prof. Marka Nawrockiego, prof. Marka Kwieka), kierowników priorytetowych obszarów badawczych (prof. Witolda Szczucińskiego, prof. Zofię Szweykowską-Kulińską, prof. Artura Stefankiewicza, prof. Leszka Skrzypczaka), gospodarza wydarzenia, goszczącego nas na Wydziale Matematyki i Informatyki Dziekana prof. Krzysztofa Dyczkowskiego i zaproszonych gości (Prorektora ds. Nauki dr hab. Marcina Anholcera z Uniwersytetu Ekonomicznego i Prorektora ds. Nauki prof. dr. hab. Piotra Golińskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego) i podkreśliła wagę programu dla UAM, jego wpływ na rozwój UAM.
Pierwszym elementem konferencji była premiera filmu podsumowującego pięć lat działalności programu IDUB w naszym Uniwersytecie, kolejnymi zaś sesje panelowe z przedstawicielami różnych grup korzystających ze wsparcia ID-UB.
Pierwsza z sesji pt. „Doświadczeni naukowcy”, prowadzona przez dr. Mariusza Szynkiewicza, pełnomocnika Rektora UAM ds. Studenckiej Aktywności Badawczej, miała charakter rozmowy z doświadczonymi badaczami na temat specyfiki programu, jego najbardziej przydatnych i prorozwojowych elementów, szans, które daje badaczom na różnych etapach rozwoju, wreszcie także kwestii wymagających pewnej modyfikacji czy usprawnienia. Wszyscy paneliści podkreślali pozytywny wpływ programu IDUB na ich karierę naukową, zwracali także uwagę na otwartość i dostępność konkursów, ich zróżnicowanie, umożliwiające uzyskanie finansowania wielu działań naukowych. Prof. Mirosław Pawlak z WP-A w Kaliszu stwierdził m.in., że IDUB pomaga w nawiązywaniu bezpośrednich relacji ze światem naukowym, w wielu aspektach oferta programu ID-UB jest lepsza od oferty oferuje NCN, do którego można mieć wiele zastrzeżeń. - Pisanie wniosków grantowych to umiejętność. Trzeba się tego nauczyć, a IDUB to idealna platforma, by to zrobić - dodawał prof. Michał Michałowski z Wydziału Fizyki i Astronomii. Wspierali go w tym stwierdzeniu prof. Małgorzata Borowiak z Wydziału Biologii i prof. Emerson Coy z Centrum NanoBioMedycznego mówiący o pomocy dla badaczy i ich doktorantów, która jest niezbędna do realizacji ambitnych celów naukowych.
Z kolei dr Katarzyna Jankowiak z Wydziału Anglistyki podkreślała rolę programu IDUB w życiu studenta. - Wsparcie dla studentów jest konieczne i daje im poczucie sprawczości i identyfikacji z uczelnią – mówiła. - Dzięki niemu można realizować bardziej ambitne zadania licencjackie i magisterskie. Umiejętność aplikowania, sprawy budżetowe oraz planowanie projektu badawczego na kolejnych etapach to także zasługa programu.
Kliknij w zdjęcie, by obejrzeć reportaż z Dnia IDUB
Po sesji panelowej miał miejsce wykład dr. Macieja Behnkego z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki, który w „Lekko stronniczej historii 300 tysięcy złotych” opowiedział o tym, w jaki sposób program IDUB może pomóc w rozwoju młodego naukowca. Wykład wywołał poruszenie zwłaszcza wśród studentów i doktorantów, którzy w kuluarach dopytywali jeszcze o detale związane z programem.
Początkujących naukowców szczególnie zainteresował także kolejny panel „Studenci i doktoranci”, który był podzielony na dwie części, a rozpoczął się od zaprezentowania miksu podcastów „Tu się dzieje nauka” – serii prowadzonej m.in. przez dr. Michała Larka, popularyzującej naukowe zainteresowania oraz projekty studentów i doktorantów. Następnie paneliści, którymi w I części byli studenci i doktoranci, w drugiej zaś m.in. prodziekani ds. studenckich, opowiadali o działaniach badawczych zrealizowanych dzięki wsparciu uzyskanemu w różnych typach konkursów adresowanych do studentów i doktorantów, a także o modyfikacjach wprowadzonych do programów studiów, w efekcie których kierunki zostały silnie powiązane z badaniami naukowymi. Uderzający był entuzjazm młodych badaczy, którzy dzięki wsparciu swoich pierwszych badań naukowych zdecydowali się kontynuować edukację w szkołach doktorskich i wstąpić na ścieżkę kariery naukowej.
Po przerwie lunchowej, w trakcie której były możliwe także indywidualne konsultacje z pracownikami Sekcji IDUB, Sekcji Obsługi Procesu Kształcenia, asystentkami POB-ów oraz sekretarzem IAS, o sukcesach młodych badaczy opowiedział prof. Przemysław Wojtaszek. Nie zabrakło też przedstawienia sukcesów naukowych związanych z finansowaniem ERC oraz wypowiedzi dwójki laureatów – prof. UAM dr hab. Kingi Kamieniarz-Gduli oraz dr. Piotra Alexandrowicza. Ten ostatni wygłosił wykład pt. „Czy humanista może uzyskać grant ERC?”, w którym przedstawił swoją drogę do sukcesu.
Dzień IDUB zakończył się sesją panelową, w trakcie której członkowie Komitetu Sterującego dyskutowali na temat przyszłości programu oraz jego drugiej edycji, do której UAM zamierza przystąpić w 2027 roku. Wśród interlokutorów znaleźli się prof. Joanna Wójcik, prof. Marek Kwiek, prof. Marek Nawrocki oraz prof. Przemysław Wojtaszek. -Jestem niezwykle dumny z nas, jako zespołu IDUB, w kilku obszarach. Po pierwsze publikacje, po drugie wyjazdy międzynarodowe. To nasza widoczność w świecie i o to chodzi – stwierdził wiceprzewodniczący Komitetu Sterującego, prof. Marek Kwiek.
W ostatnich minutach wydarzenia do debaty włączyli się też pracownicy Instytutu Filologii Polskiej, którzy wskazali na konieczność uwzględnienia w większym stopniu potrzeb naukowców prowadzących badania na wydziałach humanistycznych.
- Cieszę się, że pomimo przekroczenia czasu jesteśmy tu nadal w pełnej sali - podsumował wydarzenie prof. Przemysław Wojtaszek, członek Komitetu Sterującego. - Oznacza to, że ten dzień był nam potrzebny. Zarówno po to, by powiedzieć, że to naprawdę działa, choć nie wszystko działa tak, jakbyśmy chcieli, jak i powiedzieć, że w niektórych miejscach działa lepiej niż się spodziewaliśmy. I to nas chyba cieszy najbardziej - zakończył prorektor UAM.