Pierwsza seria wykładów poświęconych nowoczesnym aspektom procesów katalitycznych dobiegła końca. Sześcioro wybitnych chemików: Prof. dr. Eva Hevia, Prof. dr. Rebecca Melen, Prof. dr. Thomas Wirth, Dr. Josep Cornella, Prof. dr. Jitendra K. Bera, Dr. Shaozhong Ge, od kwietnia do grudnia 2022 roku, w ramach cyklu AMU Invited Lecture Series in MODERN CATALYSIS podzieliło się z naukowcami z UAM swoimi najnowszymi osiągnięciami z zakresu syntezy i zastosowania katalizatorów opartych na pierwiastkach metali przejściowych oraz pierwiastkach grup głównych, w szeregu ważnych procesów chemicznych, prowadzących do uzyskania zaawansowanych strukturalnie produktów. Zaproszeni naukowcy, którzy reprezentowali zarówno Europę, jak i Azję należą do grupy rozpoznawalnych na całym świecie chemików katalityków, których publikacje pojawiają się w najlepszych czasopismach z zakresu chemii i katalizy, tj. Science, Nature, Angew. Chem. Int. Ed., ACS Catalysis, Chem. Sci., Chem. Commun. Dwoje z nich to laureaci grantów ERC.
Wykłady realizowane były w ramach programu IDUB (konkurs 039) i koordynowane przez Laboratorium Stosowanej i Zrównoważonej Katalizy Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. Plakaty zostały przygotowane przez jednego z obecnie najlepszych polskich ilustratorów, absolwenta poznańskiej ASP – Patryka Mogilnickiego.
Zapraszamy na kolejną serię, która już się rozpoczęła wykładami Prof. dr. Stehpena Hashmi z Uniwersytetu w Heidelbergu. Kolejnych siedmioro wykładowców od stycznia do czerwca 2023 zaprezentuje swoje osiągnięcia. Część wykładów przeprowadzona będzie online, a część na żywo w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. Drugi wykład z cyklu AMU Invited Lecture Series in MODERN CATALYSIS 2 zaplanowany jest na piątek 13 stycznia 2023 roku. Wykładowcą będzie Prof. dr. Burkhard Konig z Uniwersytetu w Regensburgu (wykład online). Szczegółowe informacje zostaną podane w pierwszym tygodniu stycznia.