Zakład Współczesnego Języka Angielskiego na szkoleniu w laboratoriach fonetycznych Leibniz-Zentrum Allgemeine Sprachwissenschaft w Berlinie (10-12.10.2022)

Zakład Współczesnego Języka Angielskiego, dzięki nagrodzie ID-UB dla zakładu z najlepszymi wynikami na Wydziale Anglistyki (konkurs 035 „Wsparcie badań wydziałów”), wyjechał na szkolenie do laboratoriów fonetycznych Leibniz-Zentrum Allgemeine Sprachwissenschaft w Berlinie (10-12.10.2022). ZAS to wybitne centrum naukowe, w którym pracują czołowi badacze/ki zajmujący się fonologią laboratoryjną (jak na przykład prof. Marzena Żygis, która nas przyjmowała) czy wielojęzycznością. W ZAS znajdują się zaawansowane urządzenia do badań artykulacyjnych oraz badań nad interakcją mowy i ruchu. To zdecydowanie świetne miejsce, żeby przekonać się o zaletach stosowania w danym eksperymencie więcej niż jednej techniki pomiaru zjawiska fonetycznego oraz żeby lepiej zrozumieć jego złożoność. Program warsztatów obejmował eksperymentalne metody w fonetyce i planowanie badań, zwiedzanie laboratoriów, cyfrowe przetwarzanie sygnału z wykorzystaniem machine learning (wykład prof. Hamida Sharifzadeha, Unitec Institute of Technology, Auckland, Nowa Zelandia), badania percepcyjne w EEG oraz metodologię badań nad wielojęzycznością. Wróciliśmy do Poznania bogatsi o nową wiedzę, umiejętności i kontakty, zainspirowani i zmotywowani do udoskonalania własnych badań.