Wpływ ekologicznych naczyń na jakość żywności

Zbadano wpływ stosowanych coraz powszechniej tzw. ekologicznych naczyń jednorazowych na jakość i właściwości sensoryczne żywności. Niskocząsteczkowe związki karbonylowe (aldehydy i ketony) zostały wybrane , jako markery niepożądanych zmian. Wykazano, ze największe zmiany na właściwości żywności mogą mieć wpływ naczynia pochodzenia roślinnego oraz papierowe. Karolina Brończyk, Agata Dąbrowska, Małgorzata Majcher: Carbonyl compounds as contaminants migrating from the ecological vessels to food, Food Packaging and Shelf Life, (39), (2023), no. 101139 https://doi.org/10.1016/j.fpsl.2023.101139

W ostatnich latach wycofano z obiegu tworzywa sztuczne, których masowa produkcja przyczyniła się do globalnego kryzysu środowiskowego. Zgodnie z Dyrektywą Plastikową rozpoczęła się popularyzacja materiałów ekologicznych, które są podatne na biodegradację lub recykling. Zalicza się do nich materiały pochodzenia roślinnego, papier oraz bioplastiki (np. polilaktyd). Szeroka grupa nowych materiałów może jednak budzić wątpliwości wśród konsumentów. Nie do końca rozpatrzono ich wpływ na jakość i profil sensoryczny żywności. Naczynia często są pokrywane powłokami ochronnymi, które są potencjalnym źródłem zanieczyszczenia żywności, np. związkami karbonylowymi. Formaldehyd wykazuje właściwości rakotwórcze. Niektóre aldehydy mogą również wpływać na cechy organoleptyczne żywności, ponieważ charakteryzują się niskimi progami wyczuwalności zapachu.

W publikacji autorstwa mgr inż. Karoliny Brończyk i prof. UAM dr hab. inż. Agaty Dąbrowskiej z Zakładu Analizy Śladowej Wydziału Chemii UAM oraz prof. dr hab. inż. Małgorzaty Majcher z Pracowni Badania Związków Lotnych i Aktywnych Sensorycznie Wydziału Technologii Żywności i Żywienia UP w Poznaniu zbadano wpływ popularnych obecnie naczyń na jakość i właściwości smakowo-zapachowe żywności. Niskocząsteczkowe związki karbonylowe potraktowano jako markery niepożądanych zmian. Zaobserwowano, że migracji sprzyja niskie pH żywności, krótki czas kontaktu (maksymalnie 30 min) oraz ogrzewanie za pomocą promieniowania mikrofalowego. Najwięcej związków karbonylowych może migrować z naczyń roślinnych i papierowych. Udowodniono również, że heksanal, nonanal i benzaldehyd mogą wpływać niekorzystnie na walory sensoryczne powszechnie konsumowanej kawy czarnej palonej.