Data publikacji w serwisie:

Związek pomiędzy mitochondrialną produkcją ROS a zawartością zredukowanego Q w tkankach szczura

Dominiak K, Jarmuszkiewicz W (2021) The relationship between mitochondrial reactive oxygen species production and mitochondrial energetics in rat tissues with different contents of reduced coenzyme Q. Antioxidants, 10, 533. doi.org/10.3390/antiox10040533

The relationship between mitochondrial reactive oxygen species production and mitochondrial energetics

W ramach Projektu ID-UB i konkursu 011 "Open access" wspieramy publikowanie artykułów naukowych w językach obcych w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych m.in. poprzez dofinansowanie otwartego dostępu.

Jednym z przykładów niezwykle interesującej publikacji ostatnio dofinansowanej przez Uczelnię Badawczą jest tekst opublikowany przez  Karolinę Dominiakprof. Wiesławę Jarmuszkiewicz w czasopiśmie "Antioxidants".

Mitochondria są głównym źródłem reaktywnych form tlenu (ROS) w komórce. Wzmożona produkcja ROS może prowadzić do szeregu uszkodzeń oksydacyjnych, polegających na utlenieniu białek, tłuszczy czy kwasów nukleinowych, co leży u podstaw starzenia komórek czy szeregu chorób. Koenzym Q (Q) jest rozpuszczalną w tłuszczach cząsteczką, obecną we wszystkich błonach komórki, w tym w wewnętrznej błonie mitochondrialnej. W mitochondriach Q pełni rolę ważnego nośnika elektronów uczestnicząc w produkcji ROS. Z drugiej strony, zredukowany Q pełni rolę antyutleniacza obniżającego poziom ROS w komórkach, w tym w mitochondriach. W pracy opublikowanej w Antioxidants (2021) badaliśmy związek pomiędzy mitochondrialną produkcją ROS a zawartością zredukowanego Q w tkankach szczura o różnych zapotrzebowaniu na energię. W przeciwieństwie do płuc i mózgu, w sercu i wątrobie obserwowaliśmy dużą mitochondrialną produkcję ROS, której towarzyszyła duża zawartość zredukowanego Q. Nasze wyniki wskazują, że różnice w wielkości puli zredukowanego Q, obserwowane w tkankach szczurów, odzwierciedlają różny poziom mitochondrialnej produkcji ROS a zatem różne zapotrzebowanie na antyutleniacz.