Wygłoszenie referatu ustnego "Rozpraszanie wiązek fal spinowych na krawędziowych falach spinowych jako nowa metoda kontroli przepływu fal spinowych w układach do przetwarzania informacji nowej generacji" na odbywającej się 26-30 kwietnia 2021 konferencji Intermag dotyczącego rozpraszania wiązek fal spinowych na krawędziowych falach spinowych.
Intermag należy największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych konferencji obejmujących tematykę magnetyzmu. Autorzy zaprezentowali na niej wyniki najnowszych badań nad nieliniowym rozpraszaniem fal spinowych. Fale spinowe są propagującymi się w ośrodkach magnetycznych „falami namagnesowania”, które są uważane za obiecującego kandydata na nośnik informacji w układach logicznych nowej generacji.
W swoich badaniach, autorzy badali wpływ obecności krawędziowych fal spinowych (fal spinowych propagujących się wzdłuż krawędzi cienkiej warstwy) na odbicie od tej krawędzi wiązki fal spinowych (odpowiednika wiązki światła emitowanego przez laser, ale składającej się z fal spinowych zamiast światła). Udowodniono, że ze względu na obecność tych fal krawędziowych, podczas odbicia emitowane są od krawędzi dodatkowe wiązki fal spinowych o nowych częstotliwościach (dochodzi do nieliniowego rozpraszania fal spinowych). Warte podkreślenia jest to, że wiązki te mogą rozchodzić się pod różnymi lub tym samym kierunkiem. Zjawisko to może znaleźć swoje zastosowanie w układach do przetwarzania informacji. Autorzy zaproponowali przykładowe zastosowanie tego zjawiska do demulitipleksowania informacji, czyli odpowiedniego przekierowywania informacji niesionej przez fale spinowe o różnych częstotliwościach do różnych obszarów cienkiej warstwy.
Wyniki tych badań stanowią istotny wkład w zrozumienie i wykorzystanie zjawisk nieliniowych w dynamice fal spinowych oraz kolejny krok w kierunku realizacji układów magnonicznych, które wykorzystują fale spinowe jako nośnik informacji.