Rola wsparcia społecznego w kształtowaniu akceptacji przemocy i maschismo wśród nastolatków

Pérez-Martínez, V., Sanz-Barbero, B., Ferrer-Cascales, R., Bowes, N., Ayala, A., Sánchez-Sansegundo, M., Albaladejo-Blázquez, N., Rosati, N., Neves, S., Pereira Vieira, C., Jankowiak, B., Waszyńska, K., & Vives‐Cases, C. (2020). The Role of Social Support in Machismo and Acceptance of Violence Among Adolescents in Europe. Lights4Violence Baseline Results. Journal of Adolescent Health. DOI: 10.1016/j.jadohealth.2020.09.007

Akceptacja przemocy jest związana z jej normalizacją jako naturalną częścią codziennego życia i przejawia się w przekonaniach usprawiedliwiających agresję, w przypisywaniu winy ofiarom oraz bagatelizowaniu wpływu i dotkliwości przemocy. Machismo natomiast jest konstrukcją socjokulturową definiowaną jako seksistowskie postawy, które uzasadniają wyższość i dominację mężczyzn nad kobietami. Postawy złożone z przekonań o tym, że mężczyźni powinni być agresywni, niezależni i dominujący, a kobiety słabe, zależne i uległe a przemoc to coś normalnego, narażają kobiety i dziewczęta na doświadczanie przemocy w związkach intymnych. Celem badań była analiza potencjalnego związku pomiędzy wsparciem społecznym, doświadczeniami przemocy w cyklu życia nastolatków a prawdopodobieństwem kształtowania się postaw seksistowskich i akceptujących przemoc. Badanie realizowane było w ramach europejskiego projektu przeciwdziałania przemocy na randkach “Lights, Camera and Action against Dating Violence” (Lights4Violence), finansowanego przez European Commission Directorate-General for Justice and Consumers Rights, Equality and Citizen Violence Against Women Program. Uzyskane wyniki wskazują, że zarówno machismo jak i akceptacja przemocy są powszechne w postawach nastolatków z różnych krajów europejskich. Doświadczenia przemocy fizycznej a także seksualnej w dzieciństwie i przemocy na randkach oraz bullingu i cyberbullyingu w okresie dorastania zwiększają prawdopodobieństwo kształtowania się postaw akceptujących przemoc wśród nastolatków.  Okazało się, że akceptacja przemocy i postawy seksistowskie były częstsze wśród tych młodych ludzi, którzy doświadczali mniej wsparcia społecznego ze strony rodziców i nauczycieli. Wyniki wskazują na znaczenie przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec dzieci oraz wspierania pozytywnego rozwoju młodzieży przez osoby znaczące, co może przyczynić się do kształtowania nieprzemocowych postaw i w ten sposób odegrać rolę w budowaniu zdrowych relacji społecznych adolescentów.