Data publikacji w serwisie:

Przeżywalność potomstwa u wolnożyjących makaków czepkowych (Macaca radiata) w południowych Indiach

Arlet ME, Balasubramaniam KN, Saha R, Beisner B, Marty PR, Kaburu SSK, Bliss-Moreau E, Kaasik A, Kodandaramaiah U, McCowan B. 2021. Infant survival among free-living bonnet macaques (Macaca radiata) in South India. International Journal of Primatology 42, 220-236

DOI: 10.1007/s10764-021-00198-3

W naszych badaniach, przeprowadzonych w dwóch grupach wolnożyjących makaków czepkowych w poł. Indiach, ocenialiśmy, czy cechy wiek, ranga dominacji i doświadczenie matek oraz ich wiek i płeć dzieci miały wpływ na przeżywalność potomstwa w pierwszym roku życia. Nasze obserwacje pokazały, że potomstwo starszych i bardziej doświadczonych samic częściej przeżywało do pierwszego roku życia. Ponadto, niezależnie od wieku matki, małe samczyki częściej umierały niż samiczki. Nasze badania pokazują znaczenie czynników społecznych i antropologicznych na reprodukcję i przeżywalność makaków czepkowych w warunkach naturalnych, co może pomóc w ochronie tego zagrożonego gatunku.

Sukces reprodukcyjny samic zależy w dużej mierze od zdolności potomstwa do przeżycia do okresu dojrzałości. Podczas gdy większość badań nad sukcesem rozrodczym samic koncentrowała się na wpływie czynników socjodemograficznych (np. wieku/dzietności, rangi dominacji) na przeżycie potomstwa wśród naczelnych żyjących w naturalnych siedliskach, to niewiele badań koncentrowało się na przeżyciu potomstwa w miastach lub na peryferiach miast. W naszym badaniu ocenialiśmy społeczne, demograficzne i antropogeniczne wyznaczniki przeżywalności potomstwa u wolnożyjących makaków czepkowych (Macaca radiata) żyjących w środowiskach podmiejskich w południowych Indiach. Pięćdziesiąt niemowląt urodziło się w ciągu dwóch sezonów urodzeniowych. 29,2% potomstwa zmarło lub zniknęło z grup w 2017 r., a 26,9% zmarło lub zniknęło w 2018 r. Pokazaliśmy, że przeżycie potomstwa było silnie zależne od doświadczenia samicy: dzieci starszych matek miały większe szanse na przeżycie niż matek, które miały potomstwo po raz pierwszy. Pokazaliśmy również, że synowie mieli mniejsze szanse, aby przeżyć do pierwszego roku życia, niż córki. Nie znaleźliśmy jednak zależności pomiędzy rangą dominacji matek, intensywnością ich interakcji z ludźmi i czasem spędzonym na jedzeniu pożywienia pochodzącego od ludzi, na przeżycie ich potomstwa.

Nasze wyniki, zgodne z badaniami innych wolnożyjących gatunków naczelnych, pokazują, że nawet w środowiskach, w których wpływ ma człowiek, doświadczone matki makaków czepkowych odnoszą większy sukces niż niedoświadczone matki. Nasze badanie mają znaczenie dla ochrony makaków czepkowych, ponieważ zrozumienie czynników socjologicznych i ekologicznych, które wpływają na reprodukcję i przeżycie, jest istotne aby  skutecznie chronić populacje zagrożone wyginięciem. Fakt, że w szczególności młode matki mogą być bardziej podatne na utratę potomstwa w nieprzewidywalnych środowiskach antropogenicznych, sugeruje, że populacja makaków czepkowych z Themali jest narażona na wyginięcie. Jako gatunek, makaki czepkowe występują jedynie w południowych Indiach, gdzie rosnąca populacja ludzka ma wpływ na zmniejszanie się ich populacji. Dlatego, ważne będzie stworzenie odpowiednich narzędzi do monitorowania stanu zdrowia całej populacji, uzyskanie dokładniejszych danych dotyczących śmiertelności makaków czepkowych oraz uzyskanie lepszej wiedzy o wpływie stresu społecznego, ekologicznego i antropologicznego na reprodukcję i przeżycie potomstwa.