Pan Profesor Jakub Rybka jest dyrektorem Centrum Nanobiomedycznego UAM, opiekunem Laboratory of Applied Biotechnology CNBM UAM, a od dziś także laureatem konkursu OPUS organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki za projekt „Wielopodejściowa analiza transkryptomu łąkotki świńskiej metodami NGS: badania nad strefowym składem komórek, podobieństwem do człowieka i potencjalnymi zastosowaniami w ksenotransplantacji”.
Prof. Rybka podzielił się z nami swoją historią, która przedstawia jego drogę do sukcesu:
"Podczas badań naszego zespołu nad biodrukowanym implantem łąkotki napotkaliśmy istotny problem: brak wystarczającego zrozumienia struktury łąkotki na poziomie komórkowym. Było to wyzwanie, które wymagało dogłębnej analizy wzajemnych oddziaływań między komórkami a mikrośrodowiskiem tego organu.
Złożyliśmy wniosek grantowy o projekt badawczy SONATA-BIS pt. „Zrozumieć łąkotkę. Wyjaśnienie wzajemnego oddziaływania między komórkami a strefowym mikrośrodowiskiem łąkotki”. Mimo obiecującej koncepcji, nasz wniosek nie uzyskał finansowania z Panelu II, głównie z powodu ograniczonej ilości danych wstępnych.
Nie poddaliśmy się i dzięki wsparciu programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetem Kopenhaskim. Umożliwiło to zdobycie niezbędnych danych wstępnych oraz znaczną poprawę wniosku grantowego. Kluczowe znaczenie miały projekty ID-UB UAM:
- Wsparcie umiędzynarodowienia kadry UAM,
- Wsparcie procesu aplikacji grantowych: merytoryczne, techniczne i językowe,
- Wsparcie udziału naukowców i doktorantów w prestiżowych konferencjach naukowych,
- Wsparcie publikowania w prestiżowych czasopismach naukowych.
Dodatkowo, program Wsparcie najbardziej produktywnej naukowo kadry pośrednio przyczynił się do sukcesu poprzez podniesienie efektywności naszych działań badawczych.
Z odnowioną wiedzą i lepszym zapleczem badawczym, złożyliśmy nowy projekt OPUS pt. „Wielopodejściowa analiza transkryptomu łąkotki świńskiej metodami NGS: badania nad strefowym składem komórek, podobieństwem do człowieka i potencjalnymi zastosowaniami w ksenotransplantacji”.
Dziś możemy z dumą ogłosić, że projekt został zakwalifikowany do finansowania. Ten sukces to nie tylko krok naprzód w badaniach nad inżynierią tkankową, ale także dowód na to, jak wsparcie instytucjonalne i międzynarodowa współpraca mogą przyczynić się do realizacji ambitnych celów naukowych."