prof. Michał Bogdziewicz został laureatem ERC

Dr hab. Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii UAM uzyskał prestiżowy grant European Research Council (ERC) - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Jest to drugi grant ERC przyznany naukowcowi reprezentującemu UAM.

Dr hab. Michał Bogdziewicz otrzymał 1.5 miliona euro na realizację projektu "Climate change impacts on trees reproduction and forecasts of forest recruitment change (ForestFuture)".

Globalne ocieplenie zagraża strategii reprodukcyjnej roślin, co może powodować problemy z regeneracją lasów. Drzewa, stosują  posiadają zdolność reprodukcyjną polegającą na zsynchronizowanej, masowej produkcji nasion. W nieregularnych, kilkuletnich odstępach czasu drzewa wytwarzają ich duże ilości (to tzw. lata nasienne). Dzieje się tak, ponieważ w latach niedostatku nasion następuje selekcja naturalna populacji nasionożernych zwierząt. Z kolei w latach nasiennych zwierzęta te nie są w stanie zjeść wszystkich nasion.

Wyniki badań  ukazały niepokojący trend: efektywność strategii nasycania konsumentów w ostatnich dekadach spadła, zapewne z powodu zmian w produkcji nasion wywołanych globalnym ociepleniem.

Zapraszamy do lektury Życia Uniwersyteckiego, aby śledzić osiągnięcia badaczy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.