Prof. Kinga Kamieniarz-Gdula została laureatką ERC

Pani prof. Kinga Kamieniarz Gdula, członkini Komisji Konkursowej w POB2 została laureatką prestiżowego grantu European Research Council (ERC). Projekt "Alternatywne końce genów: wzajemne oddziaływanie cięcia RNA oraz terminacji transkrypcji" otrzymał dofinansowanie w wysokości 1.5 miliona euro.

Tematyka projektu European Research Council  może być zróżnicowana  i obejmować wszystkie dziedziny wiedzy. „Główny badacz” koordynuje działaniami stworzonego przez siebie zespołu badawczego.Grant ERC pozwala stworzyć pierwszy niezależny zespół lub program badawczy i osiągnąć samodzielność naukową.

Głównym celem projektu Profesor Kamieniarz - Gduli  jest poznanie, co determinuje, który koniec genu jest wykorzystywany w danych warunkach. W dalszej perspektywie badawczej,  istotne będzie zrozumienie oddziaływania pomiędzy cięciem RNA a terminacją transkrypcji w wyborze alternatywnych końców genów. Takie działanie może pozwolić na kontrolę tego procesu np. w chorobach nowotworowych.

Jest to pierwszy grant European Research Council (ERC). przyznany naukowcowi reprezentującemu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Zapraszamy do lektury Życia Uniwersyteckiego, aby śledzić osiągnięcia badaczy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.