W ramach grantu indywidualnego, od 28 grudnia 2022 do 6 stycznia 2023 realizowane były badania w Parku Narodowym Kilimandżaro (Tanzania), poświęcone problematyce turystyki zrównoważonej na obszarach cennych przyrodniczo w regionach Afryki Wschodniej.
Ich celem było rozpoznanie złożonych skutków rozwoju turystyki zorganizowanej w środowisku geograficznym tego obszaru, w odniesieniu do przyrody, społeczności lokalnej, jak i życia gospodarczego. W systemie turystyki uczestniczy wielu interesariuszy (w tym m.in.: mieszkańcy, turyści, przedsiębiorcy, pracownicy firm i instytucji związanych ze świadczeniem usług turystycznych). Turystyka jest coraz bardziej uwikłana w społeczne i przestrzenne struktury życia codziennego, co rodzi pytania dotyczące sytuacji i pozycji różnych, lokalnych podmiotów. Główne cele badań obejmowały identyfikację:
- Nastawienia lokalnych mieszkańców do rozwoju turystyki;
- Zasad organizowania turystyki w PN Kilimandżaro, w tym monitorowania i limitowania ruchu turystycznego;
- Motywów podejmowania wypraw turystycznych w ekstremalnych warunkach geograficznych;
- Zasad i warunków pracy lokalnych przewodników i tragarzy;
- Pozytywnych i negatywnych konsekwencji rozwoju „turystyki zorganizowanej” na badanym obszarze.
Badania terenowe wykazały wiele sytuacji konfliktowych między rozwojem turystyki a środowiskiem geograficznym na terenach dotkniętych licznymi problemami społecznymi (m.in. przeludnieniem, zmianami warunków środowiskowych życia ludzi, niskim poziomem edukacji oraz rozwoju gospodarczego). Zgromadzony materiał (w oparciu o inwentaryzację terenową, obserwację uczestniczącą, wywiady pogłębione m.in. z porterami, lokalnymi przewodnikami, mieszkańcami), ukazuje realne relacje w sieci powiązań organizatorów turystyki w Parku Narodowym Kilimandżaro. Może przyczynić się do szukania rozwiązań umożliwiających większe zrównoważenie zysków dla głównych wykonawców usług, którymi są lokalni przewodnicy i tragarze.