Pozytywne emocje nie tak pozytywne jak zakładano

Wraz z zespołem naukowców Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu w Amsterdamie, prof. Łukasz Kaczmarek i dr Maciej Behnke opublikowali kolejną meta-analizę dotyczącą psychofizjologicznych funkcji pozytywnych emocji. Artykuł został opublikowany w Emotion Review.

Hipoteza "undoingu" zakłada, że pozytywne emocje obniżają pobudzenie współczulne związane z negatywnymi emocjami i stresem. Jednak w ostatnim przeglądzie jakościowym zakwestionowano efekt "undoingu", przedstawiając sprzeczne wyniki. W celu ilościowego ujęcia tej kwestii autorzy badania przeprowadzili metaanalityczny przegląd 16 badań (N = 1220; 72 wielkości efektów) mierzących pobudzenie współczulne podczas wywołanych emocji pozytywnych i w warunkach neutralnych. Wyniki wskazują, że w większości przypadków pozytywne emocji nie przyspieszyły regeneracji współczulnej w porównaniu w porównaniu z warunkami neutralnymi. Wyniki zachęcają do dalszej pracy nad psychofizjologiczną rola pozytywnych emocji.