Data publikacji w serwisie:

POPANE – baza danych psychofizjologicznych dotycząca emocji

Zmiany w fizjologii człowieka, od lat uważane są z jeden z podstawowych składników przeżywanych przez ludzi emocji. W artykule opublikowanym w Scientific Data, naukowcy odpowiedzieli na zainteresowanie fizjologią emocji w różnych dyscyplinach, np. informatyce, przedstawiając publiczną bazę danych o nazwie Psychophysiology of Positive and Negative Emotions (POPANE).

Baza ta obejmuje ponad 750 godzin nagrań od 1157 osób, zebranych w siedmiu badaniach realizowanych na przestrzeni ostatnich 10 lat przez prof. Łukasza Kaczmarka oraz jego doktorantów W plikach badacze zestawili ze sobą ciągły zapis afektu wraz z kilkoma biosygnałami (np. aktywność układu krążenia), w trakcie eksperymentalnie wzbudzanych pozytywnych i negatywnych emocji. POPANE jest aktualnie największym otwartym i powszechnie dostępnym zbiorem danych psychofizjologicznych dotyczących emocji. Baza ta powstała przy współpracy z naukowcami z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, warto!

Behnke, M., Buchwald, M., Bykowski, A., Kupiński, Sz., Kaczmarek, L.D., (2022), Psychophysiology of Positive and Negative Emotions - Dataset of 1157 Participants and 8 Biosignals. Scientific Data, 9, 10. https://doi.org/10.1038/s41597-021-01117-0