Data publikacji w serwisie:

Funkcje rozkładu partonów dla kwarków

Yahui Chai, Yuan Li, Shicheng Xia, Constantia Alexandrou, Krzysztof Cichy, Martha Constantinou, Xu Feng, Kyriakos Hadjiyiannakou, Karl Jansen, Giannis Koutsou, Chuan Liu, Aurora Scapellato, Fernanda Steffens: Parton distribution functions of Delta+ on the lattice , Physical Review D (102)(1) (2020) pp. - 014508

Bariony są rodziną cząstek zbudowanych z trzech kwarków. Ich najważniejszymi przykładami są protony i neutrony, główne „cegiełki” budujące nasz świat. Jednakże, są też inne bariony, które pojawiają się w eksperymentach akceleratorowych, np. w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERNie. Jednym z lżejszych barionów jest cząstka ∆+, cięższa o ok. 30% od protonu i interpretowana jako jedno z jego wzbudzeń. Zrozumienie struktury protonu jest jednym z najważniejszych celów teoretycznej i doświadczalnej fizyki wysokich energii. Poznanie struktury innych barionów jest jednak interesujące samo w sobie, a także okazuje się prowadzić do wskazówek istotnych również z punktu widzenia struktury samego protonu. Mianowicie, w przypadku cząstki ∆+, dostarcza informacji o mechanizmie generującym w protonie asymetrię między liczbą antykwarków d oraz u.

W pracy obliczane są tzw. funkcje rozkładu partonów (ang. parton distribution functions; PDFy) dla kwarków budujących barion ∆+. Używa się sieciowego sformułowania chromodynamiki kwantowej (QCD), jedynego znanego sposobu dostępu do nieperturbacyjnych aspektów QCD z pierwszych zasad. QCD sieci jest formułowane w czasoprzestrzeni euklidesowej, zamiast standardowej czasoprzestrzeni Minkowskiego wymaganej w definicji PDFów. W ten sposób, obliczane są tzw. quasi-PDFy – rozkłady euklidesowe, które można „przetłumaczyć” (tzw. matching) na rozkłady fizyczne, używając rachunku zaburzeń. Eksploracyjne obliczenia dostarczyły dotychczas jakościowego obrazu PDFów dla barionu ∆+, przy czym w pełni ilościowe przewidywania będą możliwe po zbadaniu efektów systematycznych, takich jak wynikające z niezerowej stałej sieci i skończonej objętości. Jednakże, już teraz autorzy mogli wyciągnąć pewne wnioski fizyczne, wskazujące na rolę spontanicznego łamania symetrii chiralnej (symetrii prawo-lewo) w generacji nadwyżki antykwarków d nad antykwarkami u w protonie.

Więcej szczegółów  znajdziemy w  https://journals.aps.org/prd/abstract/10.1103/PhysRevD.102.014508

Źródło grafiki: Brookhaven National Laboratory