Od ewolucji pionierskich roślin kolonizujących ląd po zaawansowane techniki edycji genomu

W dniach 8.11 – 18.11 2022 grupa badaczy z Zakładu Ekspresji Genów uczestniczyła w dwóch konferencjach odbywających się w Indiach. Pierwsza, która odbyła się w Bubaneshwar, to workshop prestiżowej organizacji europejskiej EMBO (European Molecular Biology Organization) zatytułowana ”An integrated view on early land plant evolution”, a druga, która odbyła się w Chandigarh na Uniwersytecie Panjabskim, to kurs dla pracowników naukowych Indii dotyczący technik modyfikacji ekspresji genów.

W pierwszej konferencji uczestnicy reprezentowali państwa całego świata (USA, Australia, Niemcy, Wielka Brytania, Polska i inne), a w druga miała charakter polsko-indyjski. Podczas kursu EMBO dr Halina Pietrykowska prezentowała w formie wykładu wyniki jakie uzyskaliśmy pracując nad rolą mikroRNA w rozmnażaniu generatywnym wątrobowców – jednych z najstarszych roślin lądowych, a dwie doktorantki prezentowały swoje wyniki dotyczące regulacji ekspresji genów wątrobowców w formie posterów. Podczas drugiego spotkania prof. Artur Jarmołowski, prof. Zofia Szweykowska-Kulińska i dr Halina Pietrykowska przeprowadzili godzinne wykłady dotyczące sposobów regulacji ekspresji genów u roślin wyższych – rzodkiewnika pospolitego i jęczmienia, a także roślin niższych – wątrobowców. Podczas drugiego spotkania odbyły się rozmowy na szczeblu uniwersyteckim dotyczące współpracy między Uniwersytetem Panjabskim a naszym uniwersytetem. Rozmowy są obecnie kontynuowane na poziomie władz uniwersyteckich.