Data publikacji w serwisie:

Niezbędnik naukowy – szkolenia dla młodych badaczek i badaczy z UAM

Na początku czerwca zakończyła się I edycja projektu Niezbędnik naukowy - kurs kompetencji badawczych. Inicjatywa adresowana była do osób łączących studia z aktywnością naukową, realizowaną w ramach projektów grantowych.

Celem kursu było wyposażenie osób studiujących i aktywnych badawczo w podstawowe kompetencje niezbędne do prowadzenia szerokozakresowej działalności akademickiej, uwzględniającej kwestie związane z metodologią badań, ekologią informacji (m.in. technikami oceny wartości zasobów informacyjnych), znajomością sprofilowanych narzędzi i technik komunikacyjnych, zagadnieniami administracyjnymi (prowadzenie dokumentacji grantowej), aspektami prawnymi (m.in. problem własności intelektualnej w kontekście wykorzystania rozwiązań AI) oraz kwestiami etycznymi.

Kursy odbyły w dwóch turach, w kwietniu i w czerwcu br. Szkolenia prowadzili wykładowcy, trenerzy oraz pracownicy pionów administracji UAM, specjalizujący się w zagadnieniach stanowiących treść poszczególnych modułów. Zespoły studenckie pracowały w dwóch grupach specjalistycznych i w dwóch lokalizacjach – na Wydziale Filozoficznym oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Od połowy lipca osoby, które ukończyły szkolenia uzyskają także dostęp do bazy materiałów dydaktycznych (m.in. nagrań wykładów, transkryptów, prezentacji i specjalistycznych instrukcji).

Programy szkoleń profilowaliśmy pod kątem zainteresowań naukowych i specyfiki badań prowadzonych przez uczestniczki i uczestników spotkań. Moduł realizowany na Morasku adresowany był głównie do osób specjalizujących się w naukach empirycznych (także wybranych naukach społecznych) oraz dyscyplinach ścisłych. Szkolenie prowadzone na Ogrodach kierowaliśmy do studentek i studentów prowadzących badania w obszarze dyscyplin humanistycznych oraz pozostałych nauk społecznych. Program kursu tworzony był przy wsparciu konsultacyjnym Prorektorów naszej Uczelni -  Pani prof. Joanny Wójcik i Pana prof. Przemysława Wojtaszka oraz Samorządu Studentów UAM.

Do udziału w szkoleniu zakwalifikowaliśmy blisko 50 osób, reprezentujących poszczególne jednostki naszego Uniwersytetu. Partnerem wykonawczym projektu był Wydział Filozoficzny UAM, a w jego realizacji wziął też udział Wydział Matematyki i Informatyki UAM. Całości programu nawigowali dr Mariusz Szynkiewicz (kierownik projektu, koordynator grupy „Ogrody”) oraz prodziekan WMiI dr Bartosz Naskręcki (koordynator grupy „Morasko”). Projekt zrealizowany został w ramach programu ID-UB (Zadanie nr 38 - Budowanie prestiżu studiów na UAM jako studiów silnych badaniami).