Data publikacji w serwisie:

Naukowcy UAM na Kongresie naukowym INQUA w Rzymie

International Union For Quaternary Research (INQUA) została założona w 1928 roku i jest jedną z najważniejszych organizacji naukowych zrzeszających badaczy zainteresowanych historią ostatnich 2 milionów lat - od zmian klimatu i środowiska po historię człowieka. W ubiegłym tygodniu odbył się w Rzymie kolejny kongres INQUA, w którym uczestniczyło 2783 badaczy. Podczas gorącego tygodnia (w Rzymie trwała fala upałów z temperaturami sięgającymi w cieniu 42 stopni) przedstawiono łącznie ponad 3500 referatów i posterów. Silną reprezentację miał tam też UAM, około 20 osób z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych nie tylko prezentowało wyniki, ale również było zaangażowanych w organizację i koordynowanie sesji tematycznych. Prezentowane wyniki dotyczyły głównie zapisu zmian środowiskowych w torfowiskach i ich roli w obiegu węgla, tsunami i sztormom, osadom glacjalnym i rekonstrukcjom środowiska - głównie w Polsce oraz obszarach polarnych.

Dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu IDUB nr 093 – „Konferencje naukowe” m.in. prof. UAM dr hab. Piotr Kołaczek oraz dr Monika Karpińska-Kołaczek mieli możliwość zaprezentowania efektów najnowszych badań realizowanych w Pracowni Ekologii Zmian Klimatu WNPiG. W imieniu zespołu prof. Kołaczek wygłosił referat pt. „The human and lake at the Bronze and Iron Age sites located in the Samica River valley (western Poland, Central Europe) in multi-proxy palaeoecological records”. Referat dotyczył interakcji pomiędzy człowiekiem, roślinnością i jeziorem w epoce brązu oraz wczesnej epoce żelaza na jednym z najlepiej rozpoznanych tego typu stanowisk archeologicznych na obszarze Wielkopolski. Sesja 138, w trakcie której wygłoszono referat, nosiła tytuł „Wet Environments and Human Communities: Interaction and Resilience in the Holocene and Antiquity” i zgromadziła pełną salę słuchaczy.

Pani Doktor Monika Karpińska-Kołaczek przedstawiła natomiast wieloautorski referat pt. „Three peatlands – three stories of carbon accumulation: a case study from central Europe”. Prelekcja dotyczyła akumulacji węgla w torfowiskach północnej Polski w ostatnich 2000 latach, co jest szczególnie istotne w kontekście nasilającego się kryzysu klimatycznego. Co ciekawe, sam referat odbył się 19 lipca, czyli dzień po rekordzie temperaturowym odnotowanym w Rzymie w czasie tegorocznej fali ekstremalnych upałów we Włoszech. Na 157 sesji zatytułowanej „Peatlands through time: developmental dynamics and palaeo-environmental reconstruction” zgromadziło się wielu uczestników i słuchaczy.

Warto też dodać, że jako współautorzy kilku innych referatów i posterów prof. Kołaczek i dr Karpińsa-Kołaczek wspierali swoich kolegów podczas ich prezentacji.