Learning from spatial data - kurs

W dniach 27 – 30 marca 2023 na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych odbył się kurs „Learning from spatial data” prowadzony przez prof. Hannę Meyer (University of Münster, Niemcy). Młodzi badacze z różnych jednostek Wydziału Biologii oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych poznali tajniki analizy danych przestrzennych i ich opracowania w środowisku R. Kurs był współorganizowany przez dr. hab. Jakuba Nowosada i prof. Mariusza Lamentowicza i realizowany w ramach projektu IDUB: Transfer dobrych praktyk w POB1.

W ramach kursu przedstawione zostały następujące zagadnienia:

• Podstawowe pojęcia związane z danymi przestrzennymi
  • Jak wykorzystać język programowania R do odczytu i zrozumienia danych przestrzennych
  • Jak tworzyć wizualizacje danych przestrzennych używając języka programowania
  • Jak przetwarzać przestrzenne dane wektorowe i przestrzenne dane rastrowe
  • Jak pracować z danymi teledetekcyjnymi

Jak stosować przestrzenne modele uczenia maszynowego do rozwiązywania problemów geoprzestrzennych.