Kontrolowanie przepływu dźwięków w nanostrukturach

Bartlomiej Graczykowski, Nicolas Vogel, Karina Bley, Hans-Jürgen Butt, George Fytas: Multiband Hypersound Filtering in Two-Dimensional Colloidal Crystals: Adhesion, Resonances, and Periodicity, Nano Letters (20)(3) (2020) pp. 1883-1889

Publikacja dotyczy kontrolowania przepływu dźwięku w nanostrukturach oraz nowych możliwości w zakresie filtrowania fal akustycznych. Przepływ sygnałów dźwiękowych o wysokich częstotliwościach przez nanokryształy ma wielkie znaczenie dla dalszego rozwoju telefonii komórkowej i łączności bezprzewodowej. Następczyni technologii  5G, która będzie oparta o przetwarzanie sygnałów o częstotliwościach około kilkuset gigaherców będzie wymagała dalszej miniaturyzacji lub zupełnie nowej architektury urządzeń. W publikacji proponowany jest wielopasmowy filtr akustyczny będący kompozytem cienkiej (grubość 50 nanometrów) membrany z azotku krzemu i dwuwymiarowej sieci samozorganizowanych nanocząstek. Struktura taka jest produkowana prostą metodą z materiałów dostępnych komercyjnie. Co ważne, udało się zbadać i opisać trzy powiązane ze sobą mechanizmy, odpowiedzialne za filtrowanie sygnałów akustycznych. Dwa z nich były już wcześniej znane – wiążą się one m.in. z ułożeniem, rozmiarami i drganiami własnymi poszczególnych składników układu. Trzeci mechanizm, opisany po raz pierwszy, jest związany z adhezją czyli specyficznymi oddziaływaniami pomiędzy powierzchniami przylegających do siebie elementów tego układu. Do opisania tego mechanizmu posłużyły dosyć egzotyczne techniki optyczne, w których wykorzystuje się unikalny sprzęt sfinansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej – mówi dr hab. Bartłomiej Graczykowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.