Jak podwyższenie temperatury wpływa na kluczowe filtratory planktonowe w zbiornikach wodnych

Marcin Krzysztof Dziuba, Lechosław Kuczyński, Łukasz Wejnerowski, Sławomir Cerbin, Justyna Wolińska. 2021. Countergradient variation concealed adaptive responses to temperature increase in Daphnia from heated lakes. Limnology and Oceanography, 66(4): 1268-1280. https://doi.org/10.1002/lno.11680

Przewiduje się, że postępujące globalne ocieplenie klimatu spowoduje redukcję wielkości ciała bezkręgowców wodnych. Do przetestowania tej hipotezy, wykorzystano system pięciu jezior, które są włączone w system chłodzenia bloków energetycznych zespołu elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Temperatura wody w tych jeziorach jest podniesiona o 3 do 4 °C, co odpowiada przewidywanemu wzrostowi temperatury pod koniec tego stulecia. Jako organizm modelowy wykorzystano Daphnia z kompleksu gatunków Daphnia longispina, które zasiedlają zarówno jeziora podgrzane jak i te o normalnej temperaturze. Nie stwierdzono istotnych różnic między zespołami z jezior podgrzanych i kontrolnych w wielkości osobników i reprodukcji, niemniej jednak, dafnie z jezior podgrzanych wykazywały szerszy zakres tolerancji termicznej. Ponadto, wykazano, że dafnie z podgrzanych jezior ewoluowały w kierunku większych rozmiarów ciała, co wydaje się być sprzeczne z powszechnie akceptowaną teorią. Jednak duże rozmiary są przystosowawcze podczas cieplejszych zim, kiedy to dafnie zimują nie tworząc form przetrwalnikowych.

Badania przedstawione w powyższej publikacji były realizowane w ramach grantu NCN (nr 2015/17/N/NZ8/01570) oraz diamentowego grantu z MNiSW (nr DI2012014242), których beneficjentem był główny autor pracy, dr Marcin Krzysztof Dziuba, pracujący aktualnie na University of Michigan. W skład zespołu realizującego niniejsze badania wchodzili również prof. UAM dr hab. Lechosław Kuczyński (Pracownia Ekologii Populacyjnej, Wydział Biologii UAM), prof. UAM dr. hab. Sławomir Cerbin i dr Łukasz Wejnerowski (Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii UAM) oraz prof. dr. Justyna Wolińska (Freie Universität Berlin; Leibniz Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries, Berlin).