Historia antropocenu zapisana w górskim torfowisku

Barbara Fiałkiewicz-Kozieł, Edyta Łokas, Mariusz Gałka, Piotr Kołaczek, Francois De Vleeschouwer, Gael Le Roux, Beata Smieja-Król, 2020: Influence of transboundary transport of trace elements on mountain peat geochemistry (Sudetes, Central Europe), Quaternary Science Reviews 230: 106162. https://doi.org/10.1016/j.quascirev.2020.106162

Sudety stanowią jedną z najważniejszych barier orograficznych w środkowej Europie. Na ich grzbietach znajdują się unikalne środowiska - wysokogórskie torfowiska ombrotroficzne, które stanowią znakomite naturalne archiwum zmian środowiskowych.  Jedno z nich znajduje się na Równi pod Śnieżką, u podnóża najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki. Interdyscyplinarne badania rdzeni pobranych z tego torfowiska wykonane przez międzynarodowy zespół autorów, koordynowany przez dr Barbarę Fiałkiewicz-Kozieł z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, pozwoliły na wskazanie anomalnie wysokich koncentracji oraz głównych źródeł pierwiastków zdeponowanych na przestrzeni ostatnich 300 lat. Głównym emiterem pyłów wzbogaconych w pierwiastki śladowe były opalane węglem brunatnym elektrownie i fabryki zlokalizowane w Niemczech, Czechach oraz Polsce (tzw. czarnym trójkącie). Badania wykazały również geochemiczny zapis szeroko rozpoznawanych skutków aktywności antropogenicznej, takich jak próbne wybuchy jądrowe, katastrofa elektrowni w Czarnobylu, a także zapis produkcji i wykorzystania stali nierdzewnej oraz przetwórstwa uranu. To szczegółowe studium stanowi istotny wkład w rozważania nad ustaleniem granicy szeroko dyskutowanej nowej jednostki stratygraficznej - antropocenu.