Data publikacji w serwisie:

Druga i nieco zapomniana połowa roślin. Jak badać to co niewidoczne?

Freschet, G.T., Pagès, L., Iversen, C.M., Comas, L.H., Rewald, B., Roumet, C., Klimešová, J., Zadworny, M., Poorter, H., Postma, J.A., Adams, T.S., Bagniewska-Zadworna, A., Bengough, A.G., Blancaflor, E.B., Brunner, I., Cornelissen, J.H.C., Garnier, E., Gessler, A., Hobbie, .E., Meier, I.C., Mommer, L., Picon-Cochard, C., Rose, L., Ryser, P., Scherer-Lorenzen, M., Soudzilovskaia, N.A., Stokes, A., Sun, T., Valverde-Barrantes, O.J., Weemstra, M., Weigelt, A., Wurzburger, N., York, L.M., Batterman, S.A., Gomes de Moraes, M., Janeček, Š., Lambers, H., Salmon, V., Tharayil, N. and McCormack, M.L. (2021). A starting guide to root ecology: strengthening ecological concepts and standardising root classification, sampling, processing and trait measurements. New Phytologist, 232: 973-1122.

DOI: 10.1111/nph.17572

Wpływ roślin na biosferę, atmosferę i geosferę jest kluczowym czynnikiem warunkującym funkcjonowanie ekosystemów lądowych. Badania biologii korzeni roślin wciąż przyspieszają, w wyniku czego wielu nowych naukowców rozpoczyna pracę w tej dziedzinie. W związku z tym ważne jest ustalenie standardowego zestawu kryteriów monitorowania wzrostu i rozwoju korzeni, zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i polowych. Jednak pomimo znacznego postępu w zakresie analiz podziemnych komponentów roślin, których biomasa jest równa, a nawet niejednokrotnie przewyższa biomasę części nadziemnych roślin, dopiero poznajemy złożone relacje między cechami i funkcjami korzeni.

Zważywszy, że wpływ  korzeni roślin na funkcjonowanie ekosystemów rolniczych i leśnych jest niepodważalny, ekolodzy korzeni stają obecnie przed wieloma ważnymi, metodycznymi i metodologicznymi wyzwaniami umożliwiającymi włączenie najnowocześniejszych i zintegrowanych technik do analiz ukrytej połowy roślin. Pierwszym wyzwaniem jest zatem trudność zdefiniowania wspólnego, jednoznacznego i swoistego języka, umożliwiającego precyzyjne porozumiewanie się między dyscyplinami nauk o korzeniach oraz w obrębie poddyscyplin ekologii, agronomii, ogrodnictwa, leśnictwa. Kluczem do lepszego poznania i zrozumienia udziału korzeni w funkcjonowaniu nie tylko pojedynczej rośliny, ale i całych ekosystemów jest właśnie standaryzacja i optymalizacja stosowanych metod badawczych. Pomimo wagi tego problemu, stosowana przez ostatnie dziesięciolecia metodologia różniła się znacząco w zależności od wykonującego badania zespołu. Prezentowana publikacja została oparta na wspólnym wysiłku dużego zespołu międzynarodowych ekspertów, ekologów i biologów korzeni roślin wyższych.

Tylko samo ustandaryzowanie metod klasyfikacji typów korzeni zapewnia miarodajne porównywanie cech korzeni i poprawną integrację informacji z dostępnych baz danych. Istnieje również potrzeba wzięcia pod rozwagę okresowej zmienności cech korzeni, mając świadomość, że korzenie różnią się anatomią, morfologią i fizjologią przez całe życie, a czas wybrany do pobierania próbek korzeni wpływa na uzyskiwany wynik z pomiarów poszczególnych badanych cech. Głównym zatem celem pracy opublikowanej w New Phytologist jest ostateczne zniwelowanie barier między wieloma poddyscyplinami ekologii korzeni i ekofizjologii roślin poprzez ustandaryzowanie metodologii pracy z korzeniami. Prezentowane wieloaspektowe podejście stwarza zaś warunki sprzyjające rozpoznaniu roli korzeni w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu zarówno indywidualnych osobników, jak i całych zbiorowisk roślinnych.