Data publikacji w serwisie:

Broń autonomiczna, odpowiedzialność moralna i rzeczywistość instytucjonalna

Artykuł dra Bartłomieja Chomańskiego mówi o odpowiedzialności moralnej za użycie autonomicznych robotów w działaniach wojennych.  https://link.springer.com/article/10.1007/s13347-023-00647-2

Według wielu ekspertów, przyszłe wojny już niedługo będą rozgrywały się z dużym udziałem systemów broni autonomicznych (zdolnych do podejmowania działań bez interwencji człowieka). Jednym z najważniejszych zagadnień filozoficznych jest w tym kontekście pytanie o to, kto jest odpowiedzialny za użycie takiej broni, zwłaszcza, kiedy popełni ona czyny zabronione prawem międzynarodowym.

W artykule wykazuję pewne problemy z pociąganiem winnych do odpowiedzialności za takie czyny. Obecnie istniejące struktury instytucjonalne w wielu armiach świata zdecydowanie utrudniają wyciąganie jakichkolwiek konsekwencji dla winnych ataków na cywili czy cywilne budynki w trakcie działań wojennych. Filozofowie piszący o odpowiedzialności za użycie systemów broni autonomicznych muszą zmierzyć się z tym szerszym problemem kiedy proponują rozwiązania dotyczące tej technologii w wojsku.